اصول حمل ساندویچ پانل

اصول حمل ساندویچ پانل

اصول حمل ساندویچ پانل

اصول حمل ساندویچ پانل

نگهداری ، بارگیری و حمل و نقل ساندویچ پانل

ساندویچ پانل‌ها، نسبت به سایر مصالح سنتی از لحاظ پوشش، سبک بودن و عایق‌بندی بهترین محصول هستند. ساندویچ پانل‌ها علاوه بر وزن کم و سرعت در اجرا نسبت به مصالح دیگر مقرون به صرفه‌تر بوده و تمامی استانداردهای ذخیره سازی انرژی را رعایت می‌نماید.  این سازه ها جهت انتقال به محل پروژه و نصب و اجرا نیازمند بسته بندی مناسب و حمل و نقل ایمن جهت جلوگیری از هرگونه آسیب هستند. به دلیل اینكه حمل و نقل ساندویچ پانل‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، معمولا اطلاعاتی در این خصوص بر روی برچسب‌های بسته بندی درج می‌شود كه می‌توانید با مطالعه آن‌ها با دستورالعمل‌های حمل آن‌ها آشنا شوید.

بعد از گذراندن مراحل تولید انواع ساندویچ پانل، نوبت به مرحله بسته بندی پانل‌ها و در نهایت حمل و بارگیری به محل پروژه می‌رسد. لازم به ذكر است كه بسته بندی ساندویچ پانل ها با توجه به نوع آن‌ها، با یكدیگر متفاوت است و معمولا در بسته‌های 3 الی 6 تایی بسته بندی می‌شوند. اگر پانل های ساندویچی آسیب پذیر نباشند و به عبارتی مقاومت بالایی داشته باشند، معمولا به صورت دورو نایلون بسته بندی می‌شوند كه عمدتا برای عایق بندی كف ساختمان استفاده می‌شوند، اما در مقابل، پانل‌هایی كه به مراقبت بیشتری در حین جا به جایی نیاز دارند، مانند ساندویچ پانل سردخانه‌ای، علاوه بر این كه به صورت دورو نایلون بسته بندی می‌شوند، به منظور جلوگیری از آسیب دیدن از فویل‌های محافظ هم استفاده می‌شود.

اصول حمل ساندویچ پانل

نكات مهم در خصوص حمل و نقل ساندویچ پانل

جهت حمل و نقل ساندویچ پانل‌ها، بایستی از وسایل نقلیه مخصوص و مجهز به چادرهایی از قسمت بالا و كناره‌ها استفاده كرد تا از ورود و نفوذ باد و باران به داخل آن‌ها جلوگیری شود.

دقت كنید كه كف وسیله نقلیه و یا كناره‌های آن دارای برآمدگی نباشد كه به این سازه در حین حركت و پستی بلندی‌های جاده آسیبی وارد نشود.

استفاده از تیرهای كشویی در انجام عملیات حمل و نقل الزامی است.

دقت داشته باشید كه از مقاومت محفظه هایی كه پانل‌ها بر روی آن‌ها قرار می‌گیرند اطمینان حاصل كنید.

اگر از لیفتراك و یا جرثقیل برای حمل ساندویچ پانل‌ها استفاده می‌كنید، توجه داشته باشید كه تسمه‌هایی كه برای بلند كردن پانل‌ها كاربرد دارند، طول و عرض كافی داشته باشند.

زمان بارگیری، به فاصله بین پانل‌ها توجه كنید كه فضای كافی وجود داشته باشد تا از برخورد با یكدیگر و آسیب جلوگیری شود.

بهتر است سرعت وسیله نقلیه كنترل شده باشد و با احتیاط حركت كند.

به ابعاد وسیله نقلیه جهت حمل پانل‌ها توجه كنید كه با ابعاد پانل‌ها همخوانی داشته باشد.

در خصوص ساندویچ پانل‌ دیواری، به دلیل اینكه طول آن‌ها زیاد است در حمل و جا به جایی باید دقت كرد تا به گوشه ها آسیبی وارد نشود. ساندویچ پانل دیواری باید به صورت طولی و از پهلو حمل شوند.

در هنگام جا به جایی سعی كنید كه پانل‌ها را بلند كنید و بر روی پانل‌های زیرین نكشید.

دقت کنید که در طول بار برداری با جرثقیل آسیبی از سوی چنگک‌ها به ساندویچ پانل وارد نشود.

پس از حمل پانل ها به محل پروژه بهتر است آن‌ها را بر روی یك سطح صاف و دارای سقف قرار دهید تا از تابش مستقیم آفتاب واصول حمل ساندویچ پانل بارندگی محفوظ بمانند.

نكات مهم در نگهداری و ذخیره ساندویچ پانل‌ها

تعداد پانل‌هایی كه می‌توانند عمدتا بر روی یكدیگر قرار گیرند، بین 3 الی 12 می‌باشد تا بتوانند وزن یكدیگر را تحمل كنند.

چیدمان و نگهداری پانل‌ها باید به صورتی انجام شود كه گردش هوا بین آن‌ها وجود داشته باشد مخصوصا اگر در مكانی مرطوب نگهداری می‌شوند.

بهتر است كه پانل‌ها بر روی یك پایه شیب دار نگهداری شوند، تا در صورت بارندگی آب باران سرازیر شود.

هر گونه عملیات روی ساندویچ پانل‌ها مانند برش كاری، باید توسط دستگاه های مخصوص و متخصص انجام شود تا امنیت پانل ها حفظ گردد.اصول حمل و نقل ساندویچ پانل‌های دنیای ماموت

بسته بندی ساندویچ پانل 

ساندویچ پانل‌های دنیای ماموت در تكمیل فرآیند تولید جهت آماده سازی برای حمل و نقل و جا به جایی در ایستگاه بسته بندی قرار می‌گیرند. با استفاده از نایلون پلی اتیلن، نایلون استرچ، تسمه‌های پلاستیكی و پالت چوبی یا فوم فشرده فرآیند بسته بندی تكمیل می‌شود.

اصول حمل ساندویچ پانل

تعداد صفحات ساندویچ پانل در هر بسته، موقعیت قرارگیری پالت‌های چوبی و فوم فشرده در بخش زیرین براساس محاسبات مشخص انجام می‌گردد تا شرایطی را فراهم آورد كه جا به جایی محصول در محل نصب با سهولت و اطمینان انجام پذیرد.

شروع فرآیند تحویل محصولات ساندویچ پانل در مرحله بارگیری از اداره تحویل دنیای ماموت (با مسئولیت فروشنده) انجام می‌شود و تكمیل آن در مراحل تخلیه، جا به جایی و انبارش (با مسئولیت خریدار) در موقعیت پروژه صورت می‌پذیرد.

بارگیری ساندویچ پنل 

بعد از تكمیل فرآیند تولید و با اطلاع به خریدار، محصولات آماده بارگیری می‌باشند. اداره تحویل دنیای ماموت در صورت اعلام درخواست خریدار برای تحویل محصول در موقعیت موردنظر تكمیل مرحله ارسال را بر عهده می‌گیرد. در صورتی كه خریدار مسئولیت تحویل و جا به جایی محصولات را بر عهده بگیرد باید هماهنگی لازم در خصوص شرایط وسایل نقلیه با اداره تحویل صورت پذیرد.

وسیله نقلیه ارسال شده از طرف خریدار باید تریلر كفی (بدون داشتن لبه‌های كناری) یا تریلر چادری سقف و بغل كشویی باشد.

سطح رویی تریلر باید مسطح، یكدست و فاقد هرگونه اجسام فلزی، شیشه‌ای و برنده باشد.

بسته‌های ساندویچ پانل حداكثر به صورت دو طبقه بر روی هر تریلر قرار خواهند گرفت.

در مورد ساندویچ پانل با رویه ورق استیل در صورت درخواست خریدار، بارگیری به صورت یك طبقه انجام خواهد شد.

راننده تریلر موظف است در حدود هر 100 كیلومتر از محكم بودن تسمه‌های مهاربار اطمینان حاصل نماید.

استفاده از هر نوع سیم بكسل، طناب یا زنجیرهای فلزی برای مهار بار باعث آسیب جدی به صفحات ساندویچ پانل می‌گردد.

در شرایط جوی كه بارش شدید باران یا برف می‌باشد اكیدا توصیه می‌گردد از چادرهای پلیمری یا برزنتی برای پوشش بسته‌های ساندویچ پانل استفاده گردد.

تخلیه و جا به جایی ساندویچ پانل

مهم‌ترین بخش از فرایند تحویل محصول، تخلیه و جا به جایی می‌باشد كه عدم رعایت نكات اشاره شده باعث بروز بیشترین مشكلات برای خریداران خواهد شد. اكیدا توصیه می‌شود برای نظارت بر استاندارد بودن تخلیه و جا به جایی بسته‌های ساندویچ پانل در موقعیت اعلام شده از افراد متخصص و با تجربه استفاده گردد.

در صورت عدم رعایت موارد زیر احتمال آسیب دیدگی صفحات ساندویچ پانل به شدت افزایش می‌یابد:

هر بسته ساندویچ پانل به صورت جداگانه از روی تریلر با استفاده از ماشین آلات (لیفتراك، جرثقیل سقفی، جرثقیل تلسكوپی) و تجهیزات جانبی (اهرم حمل بار) تخلیه می‌شود.

برای برداشتن بسته‌های ساندویچ پانل با طول كمتر از 6 متر بایستی از لیفتراك دو شاخه با ظرفیت 6 تن یا جرثقیل تلسكوپی ( با استفاده از تسمه‌های پارچه‌ای) استفاده گردد.

در صورتیكه طول بسته‌های ساندویچ پانل بیش از 6 متر باشد از لیفتراك بغل دار یا جرثقیل تلسكوپی كه به اهرم حمل بار مجهز شده است، استفاده می‌شود.

جا به جایی صفحات از پهلو و به شكل افقی می‌باشد.

در صورتیكه بر روی تریلر هشت بسته ساندویچ پانل قرار گرفته باشد، تخلیه هر بسته باید از یك سمت (راننده یا شاگرد) انجام پذیرد.

كشیدن صفحات ساندویچ پانل در هنگام برداشتن از بسته‌ها باعث خراش بر روی صفحات می‌شود.

برداشتن صفحات از لبه‌های نرم فلزی مانند اورلپ یا گوشه‌ها باعث دفرمگی ورق می‌گردد.

نكات مهم در مورد استفاده از لیفتراك و جرثقیل تلسكوپی

اصول حمل ساندویچ پانل

لیفتراك

كوتاه بودن شاخ لیفتراك (كمتر از 1 متر) احتمال سقوط و آسیب دیدن بسته‌های ساندویچ پانل را افزایش می‌دهد.

طول بلندتر شاخ لیفتراك (بیش از 2 متر) باعث آسیب دیدن بسته‌های ساندویچ پانل مجاور می‌گردد.

نصب لایه محافظتی (همانند پلاستیك یا فوم) جانبی نصب شده بر روی شاخ لیفتراك مانع از آسیب دیدگی بسته‌های ساندویچ پانل از كناره می‌شود.

جرثقیل تلسكوپی

در صورت استفاده از اهرم بار، حتما از كمربندهای پارچه‌ای استفاده شود.

محل قرارگیری كمربندهای پارچه‌ای برای جا به جایی بسته‌های پانل در قسمت زیرین پالت چوبی می‌باشد.

استفاده از زنجیره یا تسمه‌ در زمان استفاده از جرثقیل باعث آسیب دیدگی شدید بسته‌های ساندویچ پانل می‌گردد.

انبار ساندویچ پانل

اصول حمل ساندویچ پانل بسته به شرایط زمانی خریدار، نگهداری این بسته ها برای كوتاه مدت یا میان مدت انبارش می‌گردند. لازم به ذكر است نایلون پلی اتیلن كه بر روی صفحات ساندویچ پانل قرار گرفته است در صورتی كه در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد به لایه روی پانل ساندویچی چسبندگی پیدا خواهد كرد و در زمان جدا كردن آسیب‌های جدی به محصول وارد می‌نماید. در هنگام نصب ساندویچ پانل‌های دیواری، حتما صفحاتی كه بر روی آن‌ها نایلون پلی اتیلن می‌باشد در یك راستا نصب گردد.

جهت انبار ساندویچ پانل در فضای سرپوشیده نوع كف باید مسطح و مقاوم در برابر نفوذ و رطوبت باشد. برای انبارش در فضای باز از پوشش پارچه‌ای ضخیم جهت جلوگیری از آسیب نور مستقیم به پوشش پلی اتیلن ورق‌های رویه صفحات استفاده گردد.

پوشش پلی اتیلن روی صفحات ساندویچ پانل در صورت قرار گرفتن بسته‌ها در فضای باز قبل از 7 روز و در فضای مسقف قبل از 14 روز باید جدا گردد.

در قرارگیری بسته‌های ساندویچ پانل به صورت دو طبقه باید از پالت چوبی (با فواصل 2 متر) بین دو بسته استفاده نمود. همچنین تراز بودن اورلپ‌های هر بسته نسبت به بسته دیگر الزامی می‌باشد.

چیدمان بسته‌های ساندویچ پانل باید به صورتی باشد كه گردش هوا به سهولت انجام پذیرد و از حبس هوا در بین بسته ‌ها كه باعث ایجاد رطوبت می‌گردد جلوگیری به عمل آید.

در زمان نصب، بسته‌های ساندویچ پانل بر روی سقف سوله‌ها باید به گونه‌ای قرار بگیرند كه از چند نقطه به سازه متصل گردند تا از لغزش و سقوط بسته‌ها جلوگیری به عمل آورده شود.

اصول حمل ساندویچ پانل

ساندویچ پانل‌ها همانقدر كه جزو مصالح مدرن و پیشرفته محسوب می‌شوند و استفاده از آن‌ها در صنعت ساخت و ساز با مزایای بسیاری همراه است، به همان اندازه از مراقبت بسیاری در حین حمل و جا به جایی برخوردار هستند. بهتر است صفر تا صد انتقال پانل‌ها از محل تولید تا محل پروژه توسط فرد متخصص و كاربلد انجام گیرد و تمامی موارد امنیتی كنترل شود.

برای مشاوره تخصصی و سفارش ساندویچ پانل با کارشناسان دنیای ماموت در ارتباط باشید.

7865 382 0912

2717 3222 028

به دوستانتان معرفی کنید