ساندویچ پنل پلی اورتان
ساندویچ پنل پلی یورتان

ساندویچ پنل پلی اورتان

ساندویچ پنل پلی اورتان

ساندویچ پنل پلی اورتان نوعی مصالح ساختمانی است که ازدو رو ورق که مابین آن جهت عایق فوم پلی یورتان تزریقی پر شده است . پلی اورتان فوم سبکی است که از ترکیب پلی یول و ایزو سیانات در محیط و شرایط خاص و د ر حضور کاتالیزور تولید میشود.پلی یورتان نوعی فوم است جهت عایق  . که در آن بیشتر خلل و فرج بسته شده و به همین دلیل بازده بسیار خوبی به عنوان عایق حرارتی دارد. پلی اورتان در هر دانسیته ی مورد نیاز تولید میشود. برای رسیدن به مقاومت حرارتی وخوب ومطلوب  دانسیته ان باید 40 الی42   کیلوگرم درهر متر مکعب باشد. زیادترین دمای عملکرد پلی یورتان 70تا80 درجه سانتی گراد است.

درست است که پلی اورتان تا دمای 100الی 110 درجه هم استحکام خود را از دست نمیدهد . و در دمای بالاتر از این درجات فوم پلی اورتان تجزیه می شود. در عایق پلی اورتان باکتری ها قابلیت رشد و نمو را ندارند. و به دلیل همین مقاومت فشاری بالا و سبک بودن این عایق امروزه مصارف گسترده ای در صنعت و ساختمان سازی دارد .

مزایای فوم (عایق )پلی یورتان

بالاترین دانسیته در بین عایق های هسته مربوط به این فوم
میباشد: عددی بالغ بر ۴۰± ۲ kg/m3 اولین بار در ایران از این
فوم  پلی یورتان برای تولید ساندویچ پانل استفاده شده.
به دو صورت کانتینیوز و دیسکانتینیوز تولید میگردد. به دلیل
فرایند گرماده ایزو سیانات و پلی ال در حین ترکیب از پیوند
مولکولی بالایی برخوردار است. به دلیل فرایند گرماده ,
چسبندگی مطلوبی به ورق گالوانیزه و یا لایه های بیرونی
ساندویچ  پانل دارد. به دلیل افزایش حجم ایزو و پلی بعد از
ترکیب, تمام حفره ها توسط فوم پر می شود. نسبت به
عایق پلی استایرن از ضریب هدایت حرارتی پایین تری
برخوردار است. (یعنی مقاوت حرارتی R بالاتری دارد).

 معایب فوم(عایق) پلی اورتان

برای تولید  ساندویچ پنل پلی اورتان در ضخامت های مختلف محدودیت های زیادی دارد. نسبت به عایق های دیگر از قیمت بالاتری برخوردار است در نتیجه قیمت تمام شده ی محصول را به طور محسوسی افزایش میدهد. به دلیل قیمت بالا برای مکان هایی که برودت و عایق کاری از اهمیت بالایی برخوردار نیست عایق مناسبی نمی باشد و پیشنهاد نمی شود. مواد اولیه ی این فوم کاملا وارداتی بوده و متاسفانه در این راستا تولید کنندگان ساندویچ پانل پلی اورتان مشکلات متعددی از قبیل تحریم ها مواجه شده اند. در بعضی موارد دیده شده به دلیل نقص در ترکیب مواد پلی و ایزو افزایش حجم ناقص انجام شده و در نتیجه پانل به صورت پوک تولید شده و تشخیص این گونه نواقص دشوار است.

به عنوان یک عایق حرارتی بسیار مناسب از سال 1950 میلادی مورد استفاده قرار گرفته است. پلی یورتان ها با داشتن خواص عایقی بسیار بالا باعث صرفه جویی تا 60% در هزینه های انرژِی  می شود. از آنجا که استفاده از سوخت های فسیلی باعث به وجود آمدن 80 % گاز دی اکسید کربن در جهان می شود, استفاده از پلی یورتان اقدام مناسبی در جهت کاهش مصرف انرژی و در نتیجه کاهش گاز  CO2 به عنوان یکی از اصلی ترین عوامل گرم شدن کره زمین می باشد. علاوه بر این عایق پلی یورتان در عین دارا بودن راندمان بالا در عدم نارسایی دمایی, وزن بسیار پایین و قیمت مناسبی هم نسبت به سایر عایق های حراراتی برودتی دارد.

ساختار پلی یورتان

ساندویچ پنل پلی اورتان در واقع پلیمر پلاستیکی است که طی واکنش شیمیایی مواد اولیه به دست می آیند:

پلی ال

ایزوسیانات

عامل حجم دهنده( پنتان و 141b)

کاتالیست 1 و 2

هوا

بهترین و مرغوب ترین نوع فوم, فومی است که در نتیجه ی واکنش این فعال کننده ها و دو مایع سیال “ایزوسیانات” و “پلی ال” ساختار سلولی فشرده ای داشته باشد. سرعت تشکیل فوم بستگی به کاتالیست ها  دارد.

به دوستانتان معرفی کنید
0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


ساندویچ پانل | ساندویچ پانل سقفی | ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل | ساندویچ پانل سقفی | ساندویچ پانل دیواری

ساندویچ پانل | ساندویچ پانل سقفی | ساندویچ پانل دیواری

اطلاعات نصب ساندویچ پانل

ساندویچ پانل