ساندویچ پنل پلی یورتان

ساندویچ پنل پلی یورتان

ساندویچ پنل پلی اورتان

ساندویچ پنل پلی اورتان

ساندویچ پنل پلی اورتان نوعی مصالح ساختمانی است که ازدو رو ورق که مابین آن جهت عایق فوم پلی یورتان تزریقی پر شده است . پلی اورتان فوم سبکی است که از ترکیب پلی یول و ایزو سیانات در محیط و شرایط خاص و د ر حضور کاتالیزور تولید میشود.پلی یورتان نوعی فوم است جهت عایق  . که در آن بیشتر خلل و فرج بسته شده و به همین دلیل بازده بسیار خوبی به عنوان عایق حرارتی دارد. پلی اورتان در هر دانسیته ی مورد نیاز تولید میشود. برای رسیدن به مقاومت حرارتی وخوب ومطلوب  دانسیته ان باید 40 الی42   کیلوگرم درهر متر مکعب باشد. زیادترین دمای عملکرد پلی یورتان 70تا80 درجه سانتی گراد است.

درست است که پلی اورتان تا دمای 100الی 110 درجه هم استحکام خود را از دست نمیدهد . و در دمای بالاتر از این درجات فوم پلی اورتان تجزیه می شود. در عایق پلی اورتان باکتری ها قابلیت رشد و نمو را ندارند. و به دلیل همین مقاومت فشاری بالا و سبک بودن این عایق امروزه مصارف گسترده ای در صنعت و ساختمان سازی دارد .

ساندویچ پانل خراسان جنوبی

مزایای فوم (عایق )پلی یورتان

بالاترین دانسیته در بین عایق های هسته مربوط به این فوم میباشد: عددی بالغ بر ۴۰± ۲ kg/m3 اولین بار در ایران از این فوم  پلی یورتان برای تولید ساندویچ پانل استفاده شده. به دو صورت کانتینیوز و دیسکانتینیوز تولید میگردد. به دلیل فرایند گرماده ایزو سیانات و پلی ال در حین ترکیب از پیوند مولکولی بالایی برخوردار است. به دلیل فرایند گرماده , چسبندگی مطلوبی به ورق گالوانیزه و یا لایه های بیرونی ساندویچ  پانل دارد. به دلیل افزایش حجم ایزو و پلی بعد از ترکیب, تمام حفره ها توسط فوم پر می شود. نسبت به
عایق پلی استایرن از ضریب هدایت حرارتی پایین تری برخوردار است. (یعنی مقاوت حرارتی R بالاتری دارد).

انتقال حرارت یک فوم پلی اورتان به ضخامت 5 سانتی متر ( برابر است با ) انتقال حرارت یک دیواربتنی یا آجری به ضخامت 172 سانتی متر

 

آزمایشگاه انستیتوپلی یورتان با برخورداری از امکانات و دستگاه های مجهز به روز و زیر ساخت های منطبق بر استاندارد ملی و بین امللی قادر با ارائه خدمات مختلف آزمایشگاهی و پژوهشی میباشد .

اهم آزمون قابل ارائه در این آزمایشگاه مربوط به محصولات پلی یورتانی میباشد .

دراین راستا به منظور بررسی کیفیت ساندویچ پانل های سقفی و دیواری دنیای ماموت انواع تست های فیزیکی و شیمیایی به صورت دوره ای انجام می گیرد .

تست های کنترل کیفی مواد اولیه تولید فوم عبارتند از :

• تعیین عدد هیدروکسیل پل ال ( OH NUMBER)

• تعیین درصد(NCO) موجود در ایزوسیانات 

• تعیین میزان آب موجود در پلی ال

• تعیین دانسیته پل ال و ایزو 

تست های کنترل کیفی بر روی ساندویچ پانل های تولیدی عبارتند از 

◘ تست استحکام فشاری فوم 

◘ تست چسبندگی ورق به فوم 

◘ تست تعیین ضریب انتقال حرارت فوم 

◘ تست پیر شدگی 

◘ تست شعله 

 معایب  و مزایای فوم(عایق) پلی اورتان

برای تولید  ساندویچ پنل پلی اورتان در ضخامت های مختلف محدودیت های زیادی دارد. نسبت به عایق های دیگر از قیمت بالاتری برخوردار است در نتیجه قیمت تمام شده ی محصول را به طور محسوسی افزایش میدهد. به دلیل قیمت بالا برای مکان هایی که برودت و عایق کاری از اهمیت بالایی برخوردار نیست عایق مناسبی نمی باشد و پیشنهاد نمی شود. مواد اولیه ی این فوم کاملا وارداتی بوده و متاسفانه در این راستا تولید کنندگان ساندویچ پانل پلی اورتان مشکلات متعددی از قبیل تحریم ها مواجه شده اند. در بعضی موارد دیده شده به دلیل نقص در ترکیب مواد پلی و ایزو افزایش حجم ناقص انجام شده و در نتیجه پانل به صورت پوک تولید شده و تشخیص این گونه نواقص دشوار است.

به عنوان یک عایق حرارتی بسیار مناسب  از سال 1950 میلادی مورد استفاده قرار گرفته است. پلی یورتان ها با داشتن خواص عایقی بسیار بالا باعث صرفه جویی تا 60% در هزینه های انرژِی  می شود. از آنجا که استفاده از سوخت های فسیلی باعث به وجود آمدن 80 % گاز دی اکسید کربن در جهان می شود, استفاده از پلی یورتان اقدام مناسبی در جهت کاهش مصرف انرژی و در نتیجه کاهش گاز  CO2 به عنوان یکی از اصلی ترین عوامل گرم شدن کره زمین می باشد. علاوه بر این عایق پلی یورتان در عین دارا بودن راندمان بالا در عدم نارسایی دمایی, وزن بسیار پایین و قیمت مناسبی هم نسبت به سایر عایق های حراراتی برودتی دارد.

ساندویچ پنل پلی اورتان ساندویچ پانل دنیای ماموت

ساختار پلی یورتان

ساندویچ پنل پلی اورتان در واقع پلیمر پلاستیکی است که طی واکنش شیمیایی مواد اولیه به دست می آیند:

پلی ال

ایزوسیانات

عامل حجم دهنده( پنتان و 141b)

کاتالیست 1 و 2

هوا

بهترین و مرغوب ترین نوع فوم, فومی است که در نتیجه ی واکنش این فعال کننده ها و دو مایع سیال “ایزوسیانات” و “پلی ال” ساختار سلولی فشرده ای داشته باشد. سرعت تشکیل فوم بستگی به کاتالیست ها  دارد.

مقالات جدید

نصب و فروش ساندویچ پانل پلی اورتان 

همه چیز درباره ساندویچ پانل ✓ معایب و مزایا

به دوستانتان معرفی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.